Csapó Edit "Nemesfém- és biokolloid-alapú nanoszerkezetek tervezése orvosbiológiai és gyógyszerészeti célokra" című MTA doktori értekezésének nyilvános vitája

Csapó Edit "Nemesfém- és biokolloid-alapú nanoszerkezetek tervezése orvosbiológiai és gyógyszerészeti célokra" című MTA Doktori értekezésének nyilvános vitájára 2024. szeptember 11-én került sor a Természettudományi Kutatóközpont (1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 2.) előadóteremében.

A Magyar Tudományos Akadémia az 1994. évi XL. törvényben meghatározott közfeladatai között egy tudományos minősítési rendszer működését irányítja és szabályozza. Ezen feladata keretében a tudományos köztestület a Magyar Tudományos Akadémia doktora (röviden: az MTA doktora) címet adományozza, amely Magyarországon az elérhető legmagasabb tudományos fokozat.

Az Akadémia Alapszabályának megfelelően az MTA doktora címet az Akadémia annak ítélheti oda, aki tudományos fokozattal rendelkezik, az általa művelt tudományszakot a tudományos fokozat megszerzése óta is eredeti tudományos eredményekkel gyarapítja, tudományszakának mértékadó hazai és nemzetközi tudományos körei előtt ismert és elismert, kiemelkedő tudományos kutatói munkásságot fejt ki és tudományos eredményeit doktori műben foglalja össze. A felsorolt általános rendelkezéseken felül Juhászné Dr. Csapó Edit MTA doktora tudományos cím megszerzéséért indított eljárása során az MTA Kémiai Tudományok Osztálya és az osztály Kémiai Doktori Bizottsága szabályozta a doktori eljárás ügyrendjét és határozta meg a tudományos közéleti tevékenység valamit a szakterületek szerinti tudománymetriai követelményeit.

Juhászné Dr. Csapó Edit jelenleg a Szegedi Tudományegyetem, Természettudományi és Informatikai Karán működő, Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék egyetemi docense. Kutatói és oktatói pályája kezdetén már hallgatóként részt vett oktatási feladatok ellátásában, a Debreceni Egyetem, Természettudományi és Technológiai Karán demonstrátorként (2004-2005) és PhD hallgatóként (2006-2009) egyarán rendszeresen vállalt szerepet a Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék oktatási feladatainak ellátásában laboratóriumi gyakorlatok és szemináriumok vezetése kapcsán. 2010 áprilisában szerzett kémia tudományban Ph.D. fokozatot (summa cum laude) a Debreceni Egyetem TEK Kémia Doktori Iskola Koordinációs kémia programjában, Prof. Dr. Farkas Etelka, egyetemi tanár témavezetésével.

2010-ben csatlakozott a SZTE ÁOK Orvosi Vegytani Intézetéhez, tudományos munkatársként tagja volt a Prof. Dékány Imre (2012-2017), majd tudományos főmunkatársként a Prof. Tóth Gábor (2017-2021) által irányított MTA támogatású Kutatócsoportoknak. 2017-ben kapott egyetemi adjunktusi kinevezést a SZTE TTIK Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszékére, ahol oktatási munkája elismeréseként a 2018/2019. tanév „Legjobb előadó oktatónak” választották a gyógyszerészhallgatók, majd 2020-ban a TTIK kiváló oktatójának járó Aranykréta díjat nyerte el a Kar hallgatóinak szavazata alapján. 2021-től az MTA Lendület programjának támogatásával az említett Tanszéken alapított Kutatócsoportot, emellett kiemelkedő oktatási tevékenysége elismeréseként a Szegedi Tudományegyetem Szenátusa „Az év Fiatal Oktatója” Elismerő Oklevéllel tüntette ki.

 

Egyetemi adjunktusi kinevezésével párhuzamosan a TTIK Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszékén Általános kémiai (2017-), Fizikai Kémiai és Kolloidkémiai (2017-) laboratóriumi gyakorlatok vezetésével bővült oktatói munkássága, 2017 és 2023 között a Kolloidika gyógyszerészeknek előadás vezető oktatója volt. A 2022/23-as tanév első félévétől a Kémiai számítások biológia szakosoknak és természettudományi szakon elnevezésű kurzus oktatását is elvállalta, ahol a tematika kidolgozása mellett a kurzus felelőseként I. éves biológia BSc és I. éves természettudományi szakos hallgatókat oktat nappali és levelező szakon egyaránt. 2023-tól tovább bővült oktatói feladatköre az Általános kémia előadással, amelyet I. éves gyógyszerész szakos hallgatóknak tart magyar és angol nyelven. Továbbá szintén a 2023-as évben vette át a kémiatudomány tudományágban a habilitált doktori címet. Iskolateremtő munkásságát igazolja, hogy 2017 óta szakdolgozat/diplomamunka témavezetője volt 30 BSc/MSc hallgatónak, továbbá 4 PhD hallgatója védte meg doktori értekezését. Jelenleg témavezetője 5 szakdolgozónak és diplomamunkás hallgatónak, valamint 4 PhD hallgató munkáját irányítja, akik közül egy fő már benyújtotta az értekezését.

Oktatási tevékenysége mellett nemzetközi szinten eredményesnek ítélt kutatási munkáját bizonyítja, több mint 110 tudományos szakcikke, amelyek közül 40-nek első, utolsó vagy levelező szerzőjeként tartják számon. A rangos nemzetközi folyóiratokban megjelent dolgozatainak kumulatív impakt faktora 430 feletti és a mai napig több mint 1300 alkalommal idéztek független szerzők.


Kutatócsoportunk minden tagja nevében szívből gratulálunk az MTA doktori értekezés sikeres vitájához és sok sikert kívánunk a további munkájához.